• Úvod
 • O webu/knize
 • Kontakt
 • Podpora
 • Blog
 • Připomínky
 • facebook ikona twitter ikona google plus ikona

  2. Jak vypadá trajektorie Měsíce kolem Slunce?

  Zkuste nakreslit trajektorii Měsíce kolem Slunce (tvar křivky, po které se pohybuje Měsíc kolem Slunce).

  .

  .

  .

  Pokud jste nakreslili něco jiného, než je na následujícím obrázku, ideálně kružnici či elipsu, gratuluji. Většina lidí totiž nakreslí něco podobného, jako je na obrázku.

  nesprávný tvar trajektorie Měsíce kolem Slunce

  Uvedené obrázky jsou pouze ilustrační, nejsou úplně přesné, například, co se proporcí týká. Pro vykreslení situace jsou však dostačující.

  Takový tvar trajektorie se totiž nabízí – Země obíhá kolem Slunce a Měsíc navíc kolem Země. Ve skutečnosti však k žádnému křížení trajektorie Měsíce nedochází a tvar je velmi podobný tvaru trajektorie Země kolem Slunce – tedy kružnice (elipsa).

  Planety se kolem Slunce pohybují po elipsách, které mají malou výstřednost. Elipsa je vlastně kružnice, na kterou jsme méně či více šlápli, prostě taková šišatá kružnice. No, a pokud má elipsa malou výstřednost, šlápli jsme na ni málo, proto je pořád dost podobná kružnici. Dovolíme si tedy říkat, že Země se kolem Slunce pohybuje po kružnici.

  Možná si říkáte, že ke křížení tam přeci dojít musí. Opravdu ale nedochází. Celé si to vysvětlíme pomocí obrázku.  tvar trajektorie Měsíce kolem Slunce


  Šedá svislá čára představuje část trajektorie Země kolem Slunce. Je to pouze její kousek, proto, vzhledem k velké vzdálenosti od Slunce, je to téměř rovná čára.

  Kružnice na svislé čáře je Země. Pohybuje se shora dolů (jak vyznačuje šipka).

  Žlutý puntík představuje Měsíc; s vyznačenou kružnicovou trajektorií kolem Země (tečkovaná čára).

  Na začátku je Měsíc v poloze 1. Při každém posunutí Země se po své trajektorii posune i Měsíc. Ve 4 je Měsíc opět ve stejné poloze vůči Zemi jako na začátku – oběhl jednou Zemi. A celé se to opakuje znova.

  Proložíme-li křivku polohami 1—5, dostaneme část trajektorie Měsíce kolem Slunce. Vidíme, že tam k žádnému křížení nedochází, trajektorie je pouze zvlněná. Toto zvlnění je pak vzhledem k obrovské vzdálenosti Měsíc-Slunce zanedbatelné. Můžeme tak říct, že trajektorií Měsíce kolem Slunce je kružnice (nepatrně zvlněná).

   

  Fyzika v 50 otázkách a odpovědích