Tahák pro maminky a tatínky

8. 3. 2016

V rámci připravované knihy mě napadlo vydat i malou brožurku s 10 vybranými otázkami, a ty vysvětlit tak, aby je pochopily i děti předškolního věku.

Mám představu, že by to mohl být jakýsi tahák pro maminky a tatínky, až se jich jejich ratolest na procházce zeptá: „Mami/tati, a proč…“

Každý jev by byl vysvětlen velmi stručně, v několika větách. Samozřejmě by zde byla velká míra zjednodušení. Ale i při zjednodušení by odpovědi byly dostatečně správné.

Jaké otázky by to byly?

Ze začátku by šlo o následující otázky, které jsou součástí knihy, ale v knize jsou vysvětleny samozřejmě podrobněji.

seznam otázek

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Proč zrovna tyto otázky?

Volil jsem je na základě subjektivního pocitu. Zkrátka výběr z otázek v knize u kterých předpokládám, že by se děti na ně mohly ptát nejčastěji.

Časem by pak třeba mohla vzniknout minikniha s vícero takto zpracovanými otázkami. Některé otázky by mohli poslat sami rodiče.

K odpovědím by byla přiložena i podrobnější verze vysvětlení, aby byla odpověď na otázku zcela jasná.

Ukázka vypracované otázky

Čůrají ryby?

A pijí?

Ryby, stejně jako i člověk, potřebují ke svému životu přijímat vodu. I ryby mají krev, a ta je z velké části tvořena vodou. A když vodu přijímají, také ji i vylučují (čůrají), a tím se zbavují škodlivých látek.

Velký rozdíl pak je mezi rybami, které žijí ve sladkých vodách (rybnících a řekách) a rybami žijícími v moři. V rybníku se voda díky fyzikálním zákonům do rybek dostává, i když moc nechtějí, proto hodně čůrají a pijí velice málo.

No a v moři se zas voda dostává ven z rybek, proto pijí hodně a málo čůrají (aby „nevyschly“). A aby se napily, tak mívají i žízeň.

Na rozdíl od člověka mohou mořské ryby pít slanou vodu, protože sůl umí pak vyloučit.


Byl by o takovou brožurku (následně miniknihu) zájem?

Seznam článků O projektu