Koncept knihy

5. 3. 2016

Jaký je koncept knihy? Chce nahradit učebnici? Komu je určená?

Často teď dostávám tyto otázky, proto následující článek. Pokud nechcete číst dál, tak jsem jakýpak koncepty, určení, učebnice, …? Prostě chci udělat hezkou knížku!

Je to učebnice, není to učebnice?

V titulku stojí „Neučebnice fyziky“, co si však pod tím přesně představit? Velmi stručně a jasně řečeno, kniha fyziku naučí, ale na písemku ve škole se z ní nepřipravíte.

Pro koho je kniha určená?

Pro všechny zvídavé lidi. Já vím, že to zní jako obecný plk, ale prostě to tak je. Knihu mohou dost dobře využít třeba rodiče, jichž se děti ptají na věci, které kolem sebe vidí.

Kniha nereflektuje školní osnovy a ani nechce. Myslím si, že stejně nejsou dobré. Plné umělých příkladů, nevysvětlování souvislostí, škatulkovaní. Ano, můžu se jako učitel podílet na obsahu fyziky, ale lepší (snadnější a více prospěná) než pořád s někým diskutovat, obhajovat, dokazovat bez zaručeného úspěchu, mi přijde tato cesta.

Co je jejím cílem?

Změnit pohled na fyziku. Ukázat, že fyzika je hlavně o poznávání přírody a ne biflování vzorečků, což se v převážné většině děje nyní na školách.

Není tedy učebnicí, nenahrazuje učebnice a ani se tak netváří. Jde spíše o populárně naučnou literaturu. Ale popravdě, pokud by absolvent střední školy uměl objasnit otázky v knize uvedené, bude to lepší, než když si náhodou zapamatoval rezonanci v RLC obvodu (samozřejmě, že nezapamatoval!).

Seznam článků O projektu