Kniha a chyby

5. 3. 2016

Proč chyby?

Na podpůrné stránce www.fyzika.cz se nachází několik zpracovaných otázek na ukázku. Na některé nedostatky jsem byl upozorněn, některé jsem objevil sám, některé tam možná ještě jsou.

Proč tam jsou (byly)?

Když píšete nějaký text, kterým se snažíte něco vysvětlit, je to fuška. Ač se to nemusí zdát, tak i když píšete o věci, které dobře rozumíte (nebo si to aspoň myslíte), tak podat ji ostatním tak, aby byla jasná, srozumitelná a zároveň dlouhá tak akorát… No prostě dá to zabrat. Zkuste si to :-)

Občas se zaseknete na nějaké větě, předěláváte, vylepšujete a…
…a vyleze paskvil. Nebo napíšete text, ze kterého je to jasné, jasné ale jenom Vám. Přitom to je blbost, které nikdo nerozumí.

Když to teď tady tak píšu, vzpomínám, jak jsem psával návody na tvorbu www stránek (www.pestujemeweb.cz). I poměrně krátkou kapitolu trvalo vytvořit několik hodin, pořád bylo co vylepšovat, upravovat, opravovat. Přesto (drobné) nedokonalosti tam vždy byly.

Podobné to je s fyzikou. Kór, když i poměrně složité věci se snažíte podat tak, aby jim rozuměl téměř každý a přitom byla zachována věcná správnost.

Určitému zjednodušování se samozřejmě leckdy vyhnout nelze, ale také nelze psát blbosti.

Co s tím?

Byť jsem se v předchozích odstavcích obhajoval, vypustit knihu s chybami je nepřípustné a zbytečné. Proto knížka projde čtením a korekturou od dalších osob, u kterých věřím, že fyziku ovládají. Budou se na to také dívat z jiného pohledu a doporučí třeba zlepšení, která by mě nenapadla. Dále pak připomínkami od vybrané skupiny studentů. Finální podoba již zveřejněných kapitol se tak může trochu lišit.

Už nyní je možnost jednotlivé kapitoly na www.fyzika připomínkovat pomocí komentářů pod každou otázkou.

Čeho se bojím?

Že až se na knihu podívám po nějaké době, řeknu si, že tohle a tohle by se dalo udělat mnohem lépe, něco vypustit, něco přidat. Že pořád budu vidět nedokonalosti. Ale do knihy se už zasahuje těžko.

Na svých výukových stránkách www.nabla.cz texty neustále vylepšuji. O kapitolách, o kterých jsem si po napsání myslel, že jsou téměř dokonalé, si to s odstupem času již netroufám říct. S novými a novými studenty vždy vidím, že je pořád co vylepšovat.

Ale tak snad to nebude „tak hrozné“ :-)

Seznam článků O projektu